A török időkben viszont már derviskolostorként használták az épületet. Ez már kicsit misztikusabb és egzotikusabb terület. Sokan nem is sejtik, hogy azokban az időkben mi folyhatott a falak között. Nos valami hasonló, mint ami az alábbi videón látható:
A Tettyei Romok fénykorukban
A török időkben viszont már derviskolostorként használták az épületet. Ez már kicsit misztikusabb és egzotikusabb terület. Sokan nem is sejtik, hogy azokban az időkben mi folyhatott a falak között. Nos valami hasonló, mint ami az alábbi videón látható:
A Tettye
De mik is a Tettye részei? Nos ezt már a pécsiek közül sem tudják mindannyian. A szűkebb értelemben vett Tettye az a kis fennsík-féle a Tettyei romok közvetlen környékén. A szó maga a török tekke, illetve délszláv tekija szóból származik, és derviskolostort jelent. A helyi bosnyákok ma is Tekija-nak hívják a Tettyét. A jelenlegi romok a reneszánsz korban a pécsi püspök nyaralójaként épültek, majd a török időkben derviskolostorként használták. Napjainkban nyaranta szabadtéri színpad működik itt.
Délszláv eredetű a Zidina szó, mely a városrész lenti részét jelöli, amely a legközelebb esik a történelmi városfalhoz. A zidina ugyanis nagyobb falat jelent.
A Havi-hegy nevét minden pécsi ismeri. Eredeti neve Kakas-hegy volt, de az 1690-es években a Havas Boldogasszony tiszteletére emelt kápolna után kezdték el Havi-hegynel hívni.
Kevéssé ismert azonban a Havi-hegy nyugati lejtője alsó részének elnevezése a Puturluk. Ez a török-délszláv összetett szó a kultúrájukban eltörökösödött - tehát iszlám hitű - délszláv nyelvű népességre utal, akik azon a területen laktak.
Szintén kevesen ismerik már Malomszeg nevét, mely a Tettye-patak által hajtott malmokról kapta a nevét. Ez gyakorlatilag a mai Szent Vince utca, illetve Ágoston tér környéke.
A lap alján található videósávban a Tettye 1984-es állapotáról készült - ma már igen értékes - dokumentum-felvételek láthatók, ajánlom mindenki figyelmébe!
Mecsek Kapu
Nos aki sikeres Mecsek-hódító akar lenni két dolog kell hozzá. először is rá kell ébredni, hogy nem te fogod meghódítani a Mecseket, hanem a Mecsek hódít meg téged. Másodszor kell hozzá egy használható utikalauz. Ilyen a Mecsek Kapuról ellnevezett
Mecsek Kapu honlap. A portál nekem nagyon tetszik, kellően informatív és könnyen áttekinthető. A Mecseki linkek között két allapját is megtaláljátok, a fotókat és a látnivalókat. Van térkép is, szóval ennek a honlapnak a segítségével nem marad élmény nélkül, aki a Mecsekre látogat! (Az itt látható fotó nem tőlük származik, hanem Váradi Zsolt alkotása.)