A Tettyei Romok fénykorukban


A képeken az látszik, hogy milyennek épültek eredetileg a Tettyei Romok. A reneszánsz épület Szatmári György pécsi püspök villája volt, ahol a nyári időszakot töltötte. Arról van némi elképzelésünk, hogy milyen élet folyhatott ott akkoriban. (Rekonstrukció:Frey György Péter)

A török időkben viszont már derviskolostorként használták az épületet. Ez már kicsit misztikusabb és egzotikusabb terület. Sokan nem is sejtik, hogy azokban az időkben mi folyhatott a falak között. Nos valami hasonló, mint ami az alábbi videón látható:

A Tettye

A pécsieknek nem kell különösebben bemutatni a Tettyét. Ez a város időrendben legelső, mondhatni történelmi külvárosa, mely a történelmi belvárostól észak-keletre helyezkedik el. A környéknek már 1100 körül saját temploma volt, mely ma is látható. Ez a Mindenszentek temploma a Tettye utcában. A terület szerencsés fekvésű: alsó része a történelmi belvárossal határos, de a mindössze pár percre lévő fölső részétől már az erdei fák között indulnak a mecseki turistautak. Persze ez a pár perc is lehet fárasztó azoknak akik nem szokták meg, hiszen jelentős szintkülönbség van a Tettye különböző részei között!



De mik is a Tettye részei? Nos ezt már a pécsiek közül sem tudják mindannyian. A szűkebb értelemben vett Tettye az a kis fennsík-féle a Tettyei romok közvetlen környékén. A szó maga a török tekke, illetve délszláv tekija szóból származik, és derviskolostort jelent. A helyi bosnyákok ma is Tekija-nak hívják a Tettyét. A jelenlegi romok a reneszánsz korban a pécsi püspök nyaralójaként épültek, majd a török időkben derviskolostorként használták. Napjainkban nyaranta szabadtéri színpad működik itt.

Délszláv eredetű a Zidina szó, mely a városrész lenti részét jelöli, amely a legközelebb esik a történelmi városfalhoz. A zidina ugyanis nagyobb falat jelent.

A Havi-hegy nevét minden pécsi ismeri. Eredeti neve Kakas-hegy volt, de az 1690-es években a Havas Boldogasszony tiszteletére emelt kápolna után kezdték el Havi-hegynel hívni.

Kevéssé ismert azonban a Havi-hegy nyugati lejtője alsó részének elnevezése a Puturluk. Ez a török-délszláv összetett szó a kultúrájukban eltörökösödött - tehát iszlám hitű - délszláv nyelvű népességre utal, akik azon a területen laktak.

Szintén kevesen ismerik már Malomszeg nevét, mely a Tettye-patak által hajtott malmokról kapta a nevét. Ez gyakorlatilag a mai Szent Vince utca, illetve Ágoston tér környéke.

A lap alján található videósávban a Tettye 1984-es állapotáról készült - ma már igen értékes - dokumentum-felvételek láthatók, ajánlom mindenki figyelmébe!

Mecsek Kapu

Ha már elindult ez a blog, nosza lépjünk át a kapun! Természetesen a Mecsek Kapun. Ha elindulunk a Ló Farkától - azaz a Széchenyi téren állomásozó Hunyadi János bronzlovának a farkától - észak felé a Hunyadi úton, egyszer csak kiérünk a városból. Ott ahol jobbkéz felől is elhagyjuk az utolsó házakat (bal oldalról már előbb elfogynak), az autóút egy éles tűkanyart vesz és visszafordul látszólag a város felé, de valójában néhány emelettel feljebb, az erdőben kanyarog. De mi elszánt gyalogosok ne hagyjuk magunkat megtéveszteni, és ne térjünk el az egyenes iránytól. Egy mesebeli vár előtt találjuk magunkat, amit ha sikerrel meghódítunk, nyugalmas, erdei ösvényen folytathatjuk utunkat a Mecsek rejtett zugai felé. A vár bevételétől nem kell félni, nem túl nehéz. Csak azt a néhány lépcsőt kell meghódítanunk, a helyi tündérekkel és manókkal ki lehet jönni, a Sárkány pedig - mindenki jól tudja - Orfűn lakik. Az ingatlant esetlegesen bérlő hajléktalanokat pedig nem illik zaklatni. Tehát aki a Mecseket méltó módon akarja meghódítani, az kezdje a Mecsek Kapunál!

Nos aki sikeres Mecsek-hódító akar lenni két dolog kell hozzá. először is rá kell ébredni, hogy nem te fogod meghódítani a Mecseket, hanem a Mecsek hódít meg téged. Másodszor kell hozzá egy használható utikalauz. Ilyen a Mecsek Kapuról ellnevezett
Mecsek Kapu honlap. A portál nekem nagyon tetszik, kellően informatív és könnyen áttekinthető. A Mecseki linkek között két allapját is megtaláljátok, a fotókat és a látnivalókat. Van térkép is, szóval ennek a honlapnak a segítségével nem marad élmény nélkül, aki a Mecsekre látogat! (Az itt látható fotó nem tőlük származik, hanem Váradi Zsolt alkotása.)

Ünnepélyes blog-megnyitó

Ezennel ünnepélyesen megnyitom a Pécs Mecseki Jogú Város elnevezésű blogot, mely tiszte szerint Pécs Mecseki Jogú Város hivataltalan honlapja!


Jelszavunk: Mindenre nyitottak vagyunk! Semmitől sem zárkózunk el!

(Pezsgő, taps, szalagnyissz.)